Aktywność naukowa
Obszary aktywności naukowej
- Biofizyka specyficznych oddziaływań białek i fragmentów kwasów nukleinowych RNA w procesach translacji, splicingu i transportu w komórkach.
- Synteza chemiczna oligonukleotydowych analogów końca 5' mRNA i ich biologiczna funkcja w procesach ekspresji genu w eukariotach.
- Stosowanie i rozwijanie metod relaksacyjnych i metod symulacji komputerowych do badania struktury, dynamiki i funkcjonowania biopolimerów i analiza właściwości wybranych układów biomolekularnych.
- Rozwijanie i zastosowania wieloskalowych metod molekularnego modelowania i bioinformatyki.
- Identyfikacja i charakterystyka struktury ligandów w miejscach aktywnych enzymów za pomocą spektroskopii emisyjnej: mechanizm aktywności fosforylaz nukleozydów purynowych i syntaz tymidylanowych.
- Struktura i własności spektralne tylakoidów roślin wyższych.
- Biofizyczne podstawy działania fosforylaz nukleozydów purynowych oraz synteza i badania biologiczne ich inhibitorów o potencjalnym znaczeniu farmakologicznym.
Metody eksperymentalne
- spektroskopia molekularna (UV-VIS, emisja fluorescencji, stopped-flow, NMR, CD), dyfrakcja promieni X,
- kalorymetria,
- spektrometria masowa,
- fotofizyka molekularna,
- elektrochemia, chemia,
- enzymologia,
- inżynieria genetyczna.
Metody teoretyczne
- mechanika i dynamika molekularna,
- wieloskalowe metody molekularnego modelowania,
- kwantowa dynamika,
- bioinformatyka i biologia systemów.
Laboratoria i sprzęt
Standardowa aparatura niezbędna do pracy w laboratorium biofizycznym oraz nowoczesna aparatura zakupiona z projektow POIG:
Pracownia Biopolimerów: Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, Działanie 2.1 POIG.02.01.00-14-122/09. Fizyka u podstaw nowych technologii - rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
Laboratorium Ultrawirowania Analitycznego: Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, Działanie 2.2 POIG.02.02.00-00-025/09. Krajowe Laboratorium Multidyscyplinarne Nanomateriałów Funkcjonalnych